top of page

Kurz předporodní přípravy je rozdělený do 5 lekcí. Náplň jednotlivých lekcí je následující: 

1. lekci kurzu se věnujeme vývoji miminka, jak má maminka o sebe pečovat, aby těhotenství probíhalo co nejlépe a pohodově. Věnujeme se stravování, pohybové aktivitě, spánku, různým obtížím v těhotenství a jak nastalé problémy řešit, dále pak vyšetřením v těhotenství, který systém nabízí, jaká z těchto vyšetření během těhotenství má smysl podstupovat a k čemu tyto vyšetření slouží. Svým obsahem  tedy volně navazuje na úvodní kurz „Na začátku těhotenství“ s tím, že více se věnujeme problematice, která je pro ženy ( či oba nastávající rodiče) po 20. týdnu těhotenství více aktuální.  

2. lekce je věnována porodu a to jak se na porod připravit po stránce fyzické a psychické, jak mohu pracovat se svým tělem už během těhotenství, aby porod proběhl co nejlépe. Dále se věnujeme tomu, co porod spouští, jak žena pozná, že porod začíná, a kdy je ta správná chvíle jet do porodnice, aby zde nebyla příliš brzy ani příliš pozdě. Věnujeme se i tomu, jak vypadá příjem na porodní sál a dále pak výběru porodnice, podle jakých kritérií si vlastně porodnici vybírat. V této lekci se věnujeme i výbavičce do porodnice pro maminku, miminko i doprovod.

3. lekce se věnuje samotnému porodu, jak porod postupuje, co se děje během porodu v těle ženy, jak porodem postupuje miminko. Zaměřujeme se na každou dobu porodní, jak pracovat s bolestí pomoci nefarmakologických metod (polohování, pohybu apod.). Dále se věnujeme různým zásahům do porodu (nástřih hráze, prasknutí plodových obalu, epidurál, podávání uterotonik během porodu...), probíráme výhody a rizika těchto zásahů. Věnujeme se významu otce u porodu, jak může tatínek u porodu pomoci. Další téma je císařský řez, porod do vody či ambulantní porod. A poradíme Vám, jak si napsat porodní přání.

4. lekce se věnuje kojení, první chvíle s miminkem po porodu jsou klíčové v tom, jak bude vypadat kojení v následujících dnech, týdnech a měsících. Dozvíte se, proč je pro Vás a miminko tak důležitý bonding, nerušený kontakt kůže na kůži po porodu. Dozvíte se, jak vypadá správné přistátí miminka, jak poznáte, že miminko opravdu z prsu pije mléko bez toho, abyste miminko vážili po každém kojení, dozvíte se jak zajistit, aby miminko získávalo z prsu dostatek mléka. Získáte i informace o tom, jakým radám ohledně kojení byste se měli raději vyhnout. A povídáme si o tom, jak si poradit v případě nezdaru s kojením. Získáte informace o tom, kam se v případě problémů s kojením obrátit o pomoc, a kde hledat ty správné informace.

5. lekce je věnována péči o miminko a tomu, jak o sebe v době šestinedělí pečovat. Dozvíte se jednak informace o tom, jaká vyšetření miminko podstupuje v porodnici a proč, dále pak se věnujeme manipulaci s miminkem, koupání, přebalování, péči o pupíček, spánku miminka (velké a velmi zajímavé téma, o kterých existuje spoustu mýtů), oblékání apod. Poslední část lekce je věnována tomu, co se děje s ženským tělem po porodu, jak si poradit, když se objeví různé zdravotní obtíže a kdy je případně vhodné vyhledat péči lékaře.
 
V kurzu se snažíme věnovat  potřebám každého páru, takže můžete se kdykoliv na cokoliv ptát. Kurzy bývají většinou v menším počtu páru 2 -5 párů, takže bývají vice individuálně zaměřené než hromadné kurzy pro  více párů, kde není tolik času na individuální přístup.

bottom of page